Kouzelná babička a žlutá mašlička

Bylo nebylo, spíš bylo než nebylo…

Jednou takhle na dopolední procházce s Džéťou
jsem potkala kouzelnou babičku.

„Že nevěříte?
Ale jo, je to pravda, pravda-pravdoucí.
I když, já jsem se neptala, jestli mi umí splnit kouzelné přání.“

Ale její chování ve mně vyvolalo takový ten blažený pocit, který vyvolala babka kořenářka v pohádce Byl jednou jeden král ve Vlastovi Burianovi, když říkal:

„Jé, ty jsi ale hezká babička – už jsem tě někde viděl…“.

Ten krásný pocit blaženosti, bezpečí, lásky a péče,
a proto říkám, že byla kouzelná.

Od té doby, co mám Džéťu, se hodně vyhýbám frekventovaným místům. Džéťa je pes, který kvůli svým špatným životním zkušenostem a špatné socializaci reaguje na vše. Proto nedovoluji majitelům ostatních psů, aby své psy k Džéťovi bez kontroly pouštěli. Nedovoluji maminkám, aby si jejich děti Džéťu pohladily.

Vždy říkám, že „můj pes má velmi široký osobní prostor“.

A po celou dobu našeho společného života řeším, jak to udělat, abychom se vyhnuli situacím, kdy na nás vší rychlostí najede nějaký cyklista nebo nás běžec překvapí za rohem.

Džéťu socializuji a na konfliktní situace cíleně trénuji. Ale vždy jen, pokud mám jistotu, že mám vše pod kontrolou a Džéťa i jeho parťáci si z toho setkání odnesou pozitivní zážitek!

Kouzelná babička

Ten den jsem při venčení s Džéťou došla až k jednomu rozcestí, uprostřed kterého stála skupina dospělých lidí, dětí a psů bez vodítka. Z jedné strany byl plot, za ním oslíci a poníci, před ním hejno slepic. Na další straně za plotem kozy a ovce a na další straně štěkající pes.

Vynořila jsem se zpoza rohu, na vodítku dobrmana s košíkem… Zastavila jsem se… Hodnotila jsem situaci… Přemýšlela jsem, jak moc reálná šance je, že bychom prošli bez Džéťovy reakce a špatné zkušenosti.

Stojím tam a stojím a najednou se ke mně obrátí jedna postava stojící v tom hloučku lidí. BABIČKA – neměla jsem brýle na dálku, a tak jsem ji detailně neviděla, ale byla to ona 😊 Milá, usměvavá, chápající, laskavá, vševědoucí… měla šedivé vlasy a pršiplášť, doprovázela děti a povídala si s paní, co zrovna krmila ty oslíky a poníky.

Jak se, tak ke mně obrátila, stojíc uprostřed rozcestí, tak na mě mávla, zda jdu doprava. Rozzářila jsem se nad tou pomocí a mávla, že jdu doleva 😊 a ona s celým tím hloučkem pohnula tak, abych mohla bezpečně s Džéťou projít. Celou dobu mě sledovala a usmívala se. A když jsem prošla, obrátila jsem se a obě jsme na sebe zamávaly.

Bylo to tak krásné, bylo to tak milé, ještě teď, když to píšu, tak mám v očích slzy a užívám si ten pocit „babičkovské péče“.

V tu chvíli pro mě byla andělem, co slétl na zem a pomohl mi vyřešit náročnou situaci.
Anděl, kterému záleželo na tom, aby bylo dobře.

Vůbec tu paní neznám, ale takhle si ji představuji, takový krásný pocit ve mně zanechala. Domů jsem přišla s úsměvem na rtech.

Můj pes je YELLOWDOG

Nedávno jsem se setkala s myšlenkou žluté mašličky. Skoro nic jsem o tom nevěděla, a tak jsem začala goooglovat a zjistila jsem, že existuje švédský program Gulahund Yellowdog. Program, který vznikl v roce 2012 a začal se šířit do světa.

V České republice k tomuto programu vznikla (zatím neoficiální) stránka ŽLUTÁ STUŽKA = prosím, potřebuji prostor.

Podle tohoto programu jsou žlutým znamením,
žlutou mašličkou, stužkou, motýlkem nebo šátkem,
umístěným na vodítku, obojku nebo na krku psa,
označeni psi, kteří potřebují prostor!

Dostatečný prostor, který těmto psům pomůže lépe se vyrovnat s různými psími situacemi!

Žlutou mašličkou, tak může být označen například:

 • Starý pes – pes, který už si ve svém životě nahrál dost a teď chce mít svůj klid. Pes, který má své stařecké nemoci a neduhy. Veškerou svojí energii soustředí třeba už jen na to, aby mu fungovaly tlapičky, možná špatně vidí a slyší, špatně se orientuje v prostoru.

 • Psí rekonvalescent – pes, který se zotavuje po nějakém zákroku. Třeba to není na první pohled vidět, ale pejsek může mít ještě stehy po operaci nebo po nějakém takovém zákroku ještě nemá dostatek sil a chuť do kontaktu s okolím.

 • Nemocný pes – jsou psi, kteří se necítí zrovna fit, mají průjem, zvrací, mají zatrhnutý drápek nebo se i dlouhodobě léčí s nějakými zdravotními problémy. Mohou mít problémy se srdíčkem, cukrovku, mohou mít něco naraženého nebo nataženého a potřebují svůj čas a prostor se s takovými zdravotními problémy vyrovnat.

 • Hárající fenka nebo fenka po porodu – stejně, jako nás ženy v „našich dnech“ ovládají hormony, ovládají hormony i hárající fenky a fenky, které porodily a odchovávají svá štěňata. Takové fenky mohou v těchto obdobích vyhledávat spíše klidná místa a procházky.

 • Bojácný, nejistý pes – pes citlivý, pes se špatnými zkušenostmi, který reaguje bázlivě na své okolí a nejraději by strachy utekl do bezpečí. Pes nestabilní ve svých reakcích.

 • Nový nebo hlídaný pes – může se jednat třeba o psa, kterého jste si vzali z útulku nebo psa, kterého někomu hlídáte a zatím ho neznáte a nevíte, jak se chová v novém prostředí, k cizím lidem a ostatním psům.

 • Nekontaktní pespes s širokým osobním prostorem. Může jít o psa, který byl špatně socializován nebo psa, který na prožité špatné zkušenosti reaguje agresivně. Takový pes potřebuje mít své jistoty a svůj prostor a klid a seznamovat se s novými podněty pomalu a pozitivně.

 • Pes ve výcviku – ve výcviku mohou být štěňata, ale právě i bojácní, noví a i nekontaktní dospělí psi. A protože se pes učí zkušenostmi, tak je hodně důležité, aby při cvičení měl pozitivní vjemy, a aby ze cvičení měl radost. Také se na cvičení a učení nových věcí potřebuje soustředit a k tomu potřebuje klid.

Program Gulahund Yellowdog  na svých stránkách uvádí, proč zvolili právě žluté označování např. mašličku:

 • je viditelná na větší vzdálenost — text na větší vzdálenost nepřečtete,
 • je levná a jednoduchá – koupíte mašličku, zavážete a jdete,
 • žlutá barva funguje mezinárodně,
 • i velmi malé děti se rychle naučí, aby se takto označeným psům vyhýbaly,
 • více informace najdete na www.gulahund.se.

Důvodů, proč pes potřebuje prostor může být mnoho a mně se vlastně možnost takového označování psů líbí, a to nejen kvůli tomu, že Džéťa je takový, jaký je. Věřím, že pokud lidé takto označeného psa potkají a už budou žluté znamení znát, tak mu dostatečný prostor a nebo čas na zvětšení své vzdálenosti dají.

Já bych si celým svým srdcem přála,
aby se povědomí o žluté mašličce rozšířilo
a i mně osobně pak dál při venčení
pomáhalo tak, jako ta kouzelná babička.

Získala bych víc klidu a prostoru a cítila bych se uvolněněji.

Co říkáte na YELLOWDOG?

 

Soňa Brenčíková Švecová
Rostu a stávám se lepší skrze pochopení svého psa a práci s ním. Vždycky jsem milovala psy a poznávání věcí do hloubky. Vím mnoho o psích potřebách a o psím chování. Díky psům vím také mnoho o potřebách jejich majitelů a o lidském chování… a díky tomu vím, jak žít společný lidsko-psí život lepší, bez strachu a násilí, plný pochopení, respektu a lásky. A to, co vím, mě baví předávat dál... Celý můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře