Buď už – prosím Tě – zticha!!!

Znáte ten úžasný pocit „Hurá – dovolená!
Hory! Sníh!“

Vyrazili jste z města zahaleného do šedivých mraků a inverze a přijeli na hory, kde svítí sluníčko, je zářivý čistý sníh, čerstvý vzduch a vy se už moc těšíte na všechny ty procházky, lyžovačky a koulovačky :-) na dobití pozitivní energie, pocit lásky, klidu a míru a ticha v duši.

Užijete si společný čas s rodinou a odpočinete si. Budete jíst skvělé jídlo a dělat jen to, co se Vám zrovna bude chtít. Nabijete se tou maximální energií, kterou lze získat jen na dovolené, která je podle Vašich představ.

A aby ten pocit dokonalosti byl kompletní, tak s Vámi přijel i Váš čtyřnohý kamarád – Váš pes!

Úplně se tetelíte blahem.

Ubytujete se ve Vašem dovolenkovém domově, psímu kamarádovi vybalíte jeho pelíšek a umístíte ho na nejlepší místo, do jedné jeho misky dáte čistou vodu, do druhé oblíbené granulky.

Všichni společně pak vyrazíte ven na první průzkumnou poznávací výpravu okolí.

Jste tak krásně vzrušení!
„Co nového Vás čeká? Co nového poznáte a zažijete?
Jací tady budou lidé? Jak budou vařit?
Čím mě příjemně překvapí?

Večer se slastně unaveni a dobře najedeni rozvalíte na posteli a v duchu si řeknete „To byl ale krásný den!!!

Podrbete psa za uchem. Zkontrolujete, zda má vodu v misce a přitulíte se ke své drahé polovičce. Je vám krásně. Těšíte se na to, jak krásně se vyspíte a jak odpočatí zítra ráno budete. „Dobrou noc.“

Zavíráte oči, pomalu se propadáte do spánku – usínáte… z dálky slyšíte, jak se hotelovými chodbami ubírají další hosté do svých pokojů, aby si také tak krásně odpočinuli…

Váš pes v tu chvíli začne na ten ruch na chodbě ŠTĚKAT.

Haf, haf, haf…
Azore – ticho, pojď sem!

Haf, haf, haf, haf, haf, haf …
Azore, Azorku – hele, co mám! Pojď zpátky na místečko!

Haf, haf, haf, haf, haf…
Azore – ty neslyšíš? FUJ!

Haf, haf, haf, haf, haf, haf, haf, haf, haf…
AAAAAAAAzooooooorrrééééé – ty bestie jedna –
už toho nech!

Vzbudíš celý hotel! Já se z tebe zblázním!

Haf, haf, haf, haf…
To mi snad děláš schválně, ty mi chceš zkazit spaní!
Že vstanu!?!

Po několika takových chvílích a možná, až když je na chodbách klid, konečně usínáte.

No a ráno… ráno se situace opakuje.

Na hotelové chodbě nastává ruch odchodů na sjezdovky a do přírody. Lidé jsou veselí, hluční, odpočatí, děti poskakují, pobíhají a těší se ven. Vy, mírně nevyspalí se začínáte taky připravovat a Váš pes začne při takovém hluku opět štěkat.

Snažíte se zůstat v klidu, i to nějakou dobu vydržíte, pak vybuchnete a se psem se sveze celá Vaše rodina. Pes dostane vynadáno za štěkot, drahá polovička za to, že moc nebo málo mluví a děti za to, že chtějí ven.

Jste naštvaní, frustrovaní a celý den se mračíte a mlčíte. Nevidíte nic z krás zimní přírody. To je konec – sbohem idylická dovolená!

Proč „konec“?
Já naprosto jistě vím, že to celé může skončit i jinak.

Mnou preferovaný konec: Váš pes v noci začne štěkat, ale velmi brzy se uklidní a pak bude spát celou noc nebo ruch bude monitorovat v klidném tichu. Vy vstanete odpočatí a budete se usmívat na celý, celičký svět. Ranní přípravy proběhnou v poklidu a s radostí.

Ucítíte, že milujete svět, milujete svoji rodinu, milujete svého partnera i děti a „jéje“ jak jen milujete svého psa. Cítíte, jak šťastní jste, že jste psa vzali s sebou! Je to přeci člen rodiny :-) To je začátek skvělé dovolené!

A v čem, že je ten rozdíl?
Ten rozdíl je ve Vás,
resp. ve Vašem přístupu k té situaci!

Je to totiž celé pouze a jenom o Vás. Je to o tom, jak jste na tyto situace připraveni a jak je chcete zvládat. Jak chcete, aby dopadly.

Je to o tom, že přestanete psa a jeho nežádoucí štěkání omlouvat. Budete psa brát jako psa a začnete hledat způsoby, jak takové situace efektivně řešit.

Je to o tom, že si přiznáte, že pokud nefunguje jeden způsob, tak existují další. A věřte, že existuje způsob, jak s lehkostí, bez křiku a hněvu problém nežádoucího štěkání psů vyřešit.

No… a vy najednou zjistíte, že jste
HAPPY! :-)

 

 

Soňa Brenčíková Švecová
Rostu a stávám se lepší skrze pochopení svého psa a práci s ním. Vždycky jsem milovala psy a poznávání věcí do hloubky. Vím mnoho o psích potřebách a o psím chování. Díky psům vím také mnoho o potřebách jejich majitelů a o lidském chování… a díky tomu vím, jak žít společný lidsko-psí život lepší, bez strachu a násilí, plný pochopení, respektu a lásky. A to, co vím, mě baví předávat dál... Celý můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře